האחריות שלנו, ושל הרפתנים שעובדים איתנו, היא לדאוג לבריאות הפרות, וככה זה היה מאז ומתמיד. אנחנו נעשה הכל כדי לשמור על בריאותן, ואם יחלו, נדאג מיד לטיפול מתאים.
עם זאת, בעבר היה נהוג לתת לפרות שנמצאות בתקופת היובש אנטיביוטיקה מניעתית גם בלי שיחלו, וזאת כדי למנוע מחלות עתידיות. אבל, עם השנים הבנו שאותה האנטיביוטיקה מיותרת, ולכן הפסקנו עם האנטיביוטיקה המניעתית, ועברנו למתן אנטיביוטיקה סלקטיבית, רק לפרות שזקוקות לכך.

מה זו תקופת היובש, ולמה דווקא אנטיביוטיקה?

פעולת החליבה מנקה את העטין מזיהומים שונים. בכל פעם שזורם חלב בעטין הוא הופך נקי, וברגע שמפסיק לזרום חלב, כמו בימים בהם אין חליבה, יש סיכוי שיכנסו לעטין חיידקים ומזהמים אחרים, שעלולים להוביל לתחלואות שונות של הפרה. ברפתות, נהוג להכניס את הפרה לתקופת יובש כחודשיים לפני ההמלטה, כשבתקופה זו היא נחה ולא נחלבת. אותה תקופת יובש מועדת לפורענות, והפרה עלולה ללקות בה בדלקות עטין.

אז מה עושים?

בשנתיים האחרונות הפסקנו את מתן האנטיביוטיקה המניעתית כליל, והפרות ברפתות שלנו מקבלות את התרופות רק כשהן זקוקות להן, כשכל המהלך נעשה תחת פיקוח וטרינרי צמוד. אנחנו בודקים את הפרות תדיר, ורק פרה שנמצאת חולה, או שאנחנו יודעים שנמצאת בסיכון לחלות או להידבק בחיידק, תקבל אנטיביוטיקה.

בדרך זו הצלחנו לצמצם משמעותית את מתן האנטיביוטיקה לפרות בתקופת היובש. היום, 100% מהרפתות שעובדות איתנו עברו לשיטה של אנטיביוטיקה סלקטיבית.

רפת יטבתה