מעבר לתפריט תחתון

אתר זה עושה שימוש בעוגיות בהתאם למדיניות הפרטיות

סגור
יטבתה קיימות במחלבות שטראוס ויטבתה

תוכנית רפת מקיימת

בערבה עושים דברים אחרת

אנחנו והרפתנים אוהבים את העבודה שלנו ואכפת לנו מגידול הפרות ומהנעשה ברפת. לכן, במשך שנים עשינו כל שביכולתנו כדי לשפר את איכות החיים ברפת, ואת חיי היומיום של הפרות.

אנחנו יודעים שתמיד אפשר לעשות יותר, לכן יצאנו למסע לשיפור רווחת הפרה והגדלת האחריות לקיימות הסביבתית.
שיתפנו פעולה עם רפתנים, ווטרינרים ומומחים סביבתיים, וגיבשנו מתווה פעולה שמטרתו לשפר משמעותית את החיים ברפת. והיום, אנו גאים לספר לכם על המסע, על ההישגים שכבר השגנו, ועל היעדים אליהם אנו שואפים.

אחריות סביבתית

מחלבת יטבתה היא אחת מהגדולות בארץ, וככזו יש לנו אחריות לא רק על הנעשה בתוך הרפתות אלא גם על ההשפעה של כל רפת על הסביבה.
לכן התקנו ברפתות מתקני טיהור שפכים, עברנו להשתמש בפירות וירקות שעמדו להזרק כמזון לפרות, ויצאנו במהלכים חשובים שיפחיתו את פליטת גזי החממה שנוצרים ברפת

רווחת הפרה

מאז ומעולם דאגנו לטיפול מסור בפרות אבל אנחנו יודעים שתמיד יש מה ללמוד ולשפר. לכן, יצאנו בסדרה של מהלכים לשיפור רווחת הפרות, שכוללים בין השאר טיפול במרבצים, זיהוי דיגיטלי, העברת העגלות הצעירות לחיות בקבוצות ועוד. אנחנו מאמינים שצעדים אלו ונוספים, משפרים משמעותית את חיי הפרה ברפת

יעדים והישגים

בשנת 2017 יצאנו בתכנית רפת מקיימת, במטרה לשפר את ההתייחסות לנושאים הקשורים ברווחת הפרה ובאיכות הסביבה במחלבת יטבתה וגם בקרב 23 הרפתות שעובדות איתנו.
כחלק מהתכנית, הוקמה וועדת היגוי בשיתוף רפתנים, וטרינרים ומומחים סביבתיים, שמיפתה את סוגיות הליבה בחיי הרפת, ובהם ביקשנו להתמקד ולהתמקצע. למדנו את הנושאים הללו על בוריים, ותחת כל נושא הגדרנו יעדים ברורים שמבטאים את החזון ואת האג'נדה שלנו, וכן את השאיפה לחקור, לשפר ולחזק את הקיים – הכל כדי להפוך למחלבה, ולרפת, מקיימת הרבה יותר.

ממוצע עמידה ביעד

% מהרפתות שיישמו באופן מלא את הפרמטר

2017
2018
2019
2020
2021

עמידה ביעד
% מהרפתות שיישמו באופן מלא את הפרמטר

20%
58%
86%
92%
95%

גידול עגלות בקבוצות

צמצום מספר ימי מחיית העגלות בבידוד לעד 14 ימים והעברתן לקבוצת גיל תואמת לאחר מכן

32%
86%
100%
100%
98%

טילוף בעתו

טילוף (טיפול בכפות הרגליים) על פי צורך, בזמן בו הפרה זקוקה לו

9%
27%
68%
71%
75%

ייבוש הדרגתי לפרות

ייבוש חלב באופן הדרגתי לכל הפרות בחודשיים האחרונים להריון

9%
68%
100%
100%
100%

הפסקת סימון בכוויה קרה

0%
50%
95%
76%
75%

צינון

מקומות רביצה מוצלים ומקלחות עד 8 פעמים ביום לפרות חולבות

82%
100%
100%
100%
100%

ייצור מזון מגלם חקלאי

שימוש בגזם חקלאי לטובת הכנת מזון לעגלות

0%
55%
73%
90%
90%

אנטיביוטיקה סלקטיבית

מעבר מאנטיביוטיקה מניעתית לאנטיביוטיקה סלקטיבית, הניתנת לפרה רק במקרה הצורך

32%
68%
100%
98%
98%

טיפול במרבצי הפרות (קלטור)

אוורור וייבוש מרבץ הפרות בין פעם ל-3 פעמים ביום, לשיפור סביבת הפרה

23%
100%
100%
100%
100%

"רפתנות מודעת" - הדרכה ובקרה

הדרכות בכל 22 הרפתות בנושא רווחת הפרה ופיקוח על הפרמטרים באופן חודשי בכל רפת, ע"י ד"ר סיון לאקר

0%
0%
55%
68%
100%

מתקן טיפולים ברמה גבוהה

החלת סטנדרט אחיד וגבוה של מתקן טיפולים ובית חולים המאושרים ע"י ארגון הווטרינרים הארצי העובד ברפתות

32%
50%
65%
82%
100%

טיפול בשפכים

שימוש חוזר בשפכים לשם דישון ומחזור המים

0%
9%
27%
66%
100%

אנרגיה מתחדשת

ייצור חשמל באמצעות אנרגיה סולארית

0%
0%
100%
100%
100%

יעדים עתידיים

פיילוט

אי הפרדת עגלות

מחייה משותפת של הפרה עם העגלה עד שלב הגמילה

2022
מצלמות אונליין ברפתות

צילום ושידור אונליין של הרפתות באופן שקוף לציבור

2021
תחליף אנטיביוטיקה Imilac™

שימוש בתכשיר חדשני המיועד לצמצם דרמטית את השימוש באנטיביוטיקה הניתנת לפרה בעת הצורך בזמן היובש.

2021
פילוט הכנת מזון ברפתות

2021
ד"ר סיון לאקר

ד"ר סיון לאקר - וטרינרית ומייסדת חברת "רפתנות מודעת"

ד"ר סיון לאקר, וטרינרית ומייסדת חברת "רפתנות מודעת", שמטרתה שיפור וקידום רווחת הפרות הינה מובילה ופורצת דרך בתחום רווחת בעלי חיים, גילתה את האהבה שלה לעולם הרפת כבר במהלך ילדותה.

סיון גדלה בעמק יזרעאל, למדה בנהלל, את התואר הראשון עשתה בביולוגיה, ומשם המשיכה ללימודי וטרינריה בפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית. בסיום לימודיה עבדה במחקר ופיתוח של טכנולוגיות לרפתות, ושם החלה לצאת אל השטח ולהרגיש את עולם הרפת מבפנים. בביקוריה ברפתות השונות הבחינה בפער הקיים בין הידע והשיטות הקיימות בעולם לשיפור הרווחה של הפרות לבין מה שקורה בפועל. האהבה שלה לתחום והדאגה לרווחת בעלי החיים הובילה אותה לייצר בסיס מומחיות בעולם הרפת, ולהצליח לחבר בין הנעשה והנחקר בחזית העולם האקדמי, למציאות היומיומית ברפתות.

סיון, שמחברת בין שני העולמות - האקדמי והמעשי, מלווה את הרפתות שלנו באופן צמוד, על ידי העברת הדרכות לכלל העובדים ברפת, ביקורים תכופים ברפתות, הגדרת יעדים ומעקב שוטף. אנחנו מאמינים שבאמצעות שיטות העבודה שפיתחה והליווי הצמוד, נצליח בשנים הקרובות לכבוש את היעדים שקבענו בתחום רווחת הפרה, ולהמשיך ולשפר את החיים ברפת.

זוהי האחריות והמחוייבות שלנו, של מחלבת יטבתה

השינויים כבר קורים בשטח והנה כמה מהם

טיפול במרבצי הפרות (קלטור)

ככל שמרבצי הפרות יהיו יבשים ואווריריים, כך היגיינת הפרות תעלה, והסיכוי שיחלו יקטן משמעותית. וכדי להפוך את מרבצי הפרות לכאלה, אנחנו דואגים לקלטר את הקרקע בין פעם לשלוש פעמים ביום, בכל יום. כך, אנחנו הופכים את השהיה על המרבץ לנעימה יותר, מורידים את הסיכון לתחלואת הפרות, מפחיתים משמעותית את הצורך בריסוס ברפת ומשפרים את רווחת הפרה.

קרא עוד
youtube thumbnail

הפסקת סימון בכוויה קרה

במשך עשרות שנים, המספר הגדול והלבן שעל גב הפרה היה הדרך היחידה של הרפתן לעקוב אחריה, ולכן היה נהוג לסמן את הפרות בכוויה קרה. אבל החלטנו לשים לזה סוף. היום, רוב הרפתות שמשווקות לנו חלב עברו לשיטת זיהוי דיגיטלית של הפרות, שמשדרת לרפתן בזמן אמת את הנתונים הרלוונטיים והעדכניים על כל פרה ברפת.

קרא עוד

גידול עגלות בקבוצות

כדי לשמור על בריאות העגלות הרכות ולמנוע חשיפה מיותרת לחיידקים, נהגנו במשך שנים להפריד אותן מהקבוצה, ולבודד אותן כשישים ימים, עד שיצאו מכלל סכנה. אבל היום אנחנו מבינים שהפרה היא חיה חברתית, ושיש משמעות גדולה לזמן בו העגלה פוגשת את העדר. לכן העברנו את העגלות למחייה בזוגות או ברביעיות לאחר כשבוע עד שבועיים מרגע הלידה.

קרא עוד

צינון הרפת

אנחנו מדינה חמה, ובערבה חם אפילו יותר. ואם לנו, בני האדם, חם מאוד בחודשי הקיץ,
אז הפרות, שייצור החום המטבולי שלהן גבוה בהרבה, עלולות לסבול מאוד ללא צינון נכון, עד כדי סיכון חיים. לכן השקענו משאבים רבים בטכנולוגיות צינון חדשניות, ובהן מאווררי ענק הקבועים בסככה, מאווררים שמטרתם לייצר "ערבול" על ידי לחץ מים שיורד על הפרות במקלחות ועוד.

קרא עוד
youtube thumbnail

טילוף בעיתו

רגלי הפרה, שנקראות טלפיים, דורשות שיוף מפעם לפעם, בדומה לציפורניים של בני האדם. בעבר, נהגנו לעשות זאת פעמיים בשנה בצורה רוחבית, מה שיצר עומס ברפת וסטרס אצל הפרות. לכן, החלטנו להנהיג באופן רוחבי ובכלל הרפתות נוהל טילוף בשם – "טילוף בעיתו", שבו אנחנו מטלפים רק את הפרות שזקוקות לכך, במועדים שמתאימים להן.

קרא עוד

טיפול בשפכים

מתוך הרצון להשתפר ולהפוך לטובים יותר, וכן לוודא שרפתות יטבתה ימזערו, ככל הניתן את הזיהום הסביבתי שנוצר בעקבות השפכים שנוצרים ברפת, כל רפת דאגה לפתרון קצה שמטפל במי השפכים. כשהשאיפה שלנו, שכבר קורית בחלק מהרפתות, היא למחזר את המים בתוך הרפת עצמה, ולעשות שימוש בפסולת המוצקה למטרות דישון לחקלאות.

קרא עוד

ייבוש הדרגתי לפרות

בחודשיים האחרונים להריון, הפרות נכנסות ל-"תקופת היובש", בה הן לא נחלבות כלל. בעבר היה נהוג לעבור לתקופה זו ביום אחד, בו עוברים מחליבה תדירה להפסקת החליבה ברגע. אבל בשנים האחרונות הבנו ששיטה זו עלולה ליצור כאב וגודש בעטיני הפרה, ולכן, החלטנו באופן גורף להעביר את הפרות לייבוש הדרגתי, בו אנחנו מפסיקים לחלוב את הפרה בהדרגה.

קרא עוד

אנטיביוטיקה סלקטיבית

בעבר, פרות שנמצאו בתקופת היובש, שזו התקופה שקורית כחודשיים לפני ההמלטה ובה הפרות לא נחלבות, קיבלו באופן שוטף אנטיביוטיקה מניעתית - כדי למנוע מחלות עתידיות. אולם היום, במהלך שנעשה תחת פיקוח וטרינרי צמוד, אנחנו בודקים את הפרות תדיר, ורק פרה חולה, או שנמצאת בסיכון גדול לחלות, תקבל אנטיביוטיקה.

קרא עוד

ייצור מזון מגלם חקלאי

השימוש בגזם פירות וירקות, אותו תוצר לוואי טבעי של החקלאות המקומית בערבה, יכול לשמש כאוכל לפרות, במקום להיזרק. לכן החלטנו, בחלק מרפתות יטבתה, להאכיל את הפרות בגזם החקלאי, וכך לשפר את האפקט הסביבתי, הן על ידי ניצול מלא של המשאבים המקומיים, והן על ידי חיסכון בדלק ובזיהום הסביבתי, שנגרמים כתוצאה מההובלות הכבדות של הקש מהצפון ומהמרכז.

קרא עוד
youtube thumbnail
youtube thumbnail

מתקן טיפולים ברמה גבוהה

בכל רפת ישנו אזור ייעודי שמיועד לטיפול בפרות החולות, ואליו הווטרינר מגיע כדי להעניק את הטיפול הרפואי הדרוש. במסגרת הפרויקט, אנחנו מנהיגים סטנדרט אחיד בין הרפתות, במסגרתו נקבע פרוטוקול טיפול ברור, וכן דאגנו שמתקן הטיפולים יהיה ראוי ומטופל ברמה הגבוהה ביותר: שהמרבץ יהיה נקי, שיהיה מאוורר, ושהשהות בו תהיה נעימה לפרה.

קרא עוד

"רפתנות מודעת" - הדרכה ובקרה

שיתוף פעולה עם חברת "רפתנות מודעת" תוך הדרכה, בקרה ופיקוח בכל הרפתות.

כחלק מפרוייקט רפת מקיימת, היה לנו חשוב להכיר לעומק וללמוד על התנהגות הפרות והעגלות, על מנת שנוכל באמת לדאוג לרווחתן. לכן נפגשנו עם ד"ר סיון לאקר, וטרינרית ומייסדת חברת "רפתנות מודעת", לארבעה מפגשי העשרה עם הרפתנים והצוות. בתום המפגשים, קיבלנו החלטה אסטרטגית לשלב את ד"ר סיון לאקר לליווי ופיקוח בכלל הרפתות על מנת להשיג שינוי אמיתי בשטח.

קרא עוד
youtube thumbnail

אנחנו יודעים שבטח יש לכם שאלות
אז אנחנו כאן עם התשובות

מה הוא פרויקט רפת מקיימת?
האם כל הרפתות שעובדות אתכם לוקחות חלק בפרויקט?
האם מחיר החלב התייקר, או צפוי להתייקר, כתוצאה מהמהלך?
האם המהלך רלוונטי לכל מוצרי החלב של יטבתה?
תכנית "רפת מקיימת" הוא מהלך נקודתי, או כזה שימשך על פני תקופה?
האם תכנית "רפת מקיימת" צפויה להתרחב?
איך אתם מסמנים את הפרות?
האם בחלב שלכם יש אנטיביוטיקה?
מהי "רפתנות מודעת"?
מי זו סיון לאקר ומה הקשר שלה ליטבתה?
כיצד מתבצע הפיקוח על הרפתות?
האם פרויקט "רפת מקיימת" מתייחס גם לפרמטרים של איכות הסביבה?
כיצד מחושבים נתוני העמידה ביעדים שמוצגים באתר?

יש לכם שאלה נוספת?

הצוות המקצועי שלנו ישמח לענות לכם

הקיימות על המפה - מאמרים מאת ד"ר סיון לאקר בנושא רווחת בעלי חיים

תמונה
רפתנות מודעת

מהי רפתנות מודעת? מה ההבדל בין זכויות בעלי חיים לרווחת בעלי חיים? כיצד ניתן להביא לשינוי משמעותי ושיפור של רווחת הפרות והעגלות ברפת?

לקריאה
תמונה
ארכי-רפת-ורה - תכנון רפת מודע במאה ה-21

תכננתם חצר צינון חדשה, השקעתם לא מעט כסף בתכנון ובבנייה של החצר והנה, לאחר השקעה רבה, הכל מוכן, אבל יש רק בעיה אחת קטנה...

לקריאה
תמונה
חיית עדר בבידוד

השיטה הנפוצה לגידול יונקים בקרב הרפתות בארץ היא גידול בכלובים אישיים, בשלב ההזנה בחלב. בטבע ואף בבקר במרעה, העגל הצעיר גדל בסביבה חברתית מורכבת.

לקריאה
תמונה
ייבוש הדרגתי לפרות

הפסקת ייצור חלב ע"י הפסקת חליבה יזומה, הינה שיטת עבודה שגרתית בפרות, כבשים ועיזים. רוב הספרות המתייחסת לתקופת היובש ושיטת הייבוש התמקדה בשאלה כיצד שיטות ייבוש שונות משפיעות על תנובת החלב והתחלואה.

לקריאה
תמונה
אני ישנה וליבי ער

כמה שעות פרות ישנות ביום? האם פרה יכולה לישון בעמידה? והאם הן מעדיפות לישון באור או בחושך? כל התשובות במאמר שלפניכם

לקריאה
תמונה
כל הפרות שמאלניות

לטרליזציה הנה נטייה לשימוש בצד הימני או השמאלי של המוח לפעילות כלשהי. תופעה זו באה לידי ביטוי בבני אדם ובעלי חיים בהעדפה בשימוש בצד אחד של הגוף לעומת הצד השני...

לקריאה
תמונה
מה אומרות עינייך?

כשאני מסתכלת על בן אדם, הוא מוכר לי בזכות זה שאני יודעת לזהות אותו. בעזרת מבטו והבעות פניו, אני יכולה גם לקבל מידע אודות רמת הקשב שלו ומצבו הריגשי: כועס, שמח, עצוב, מפוחד, נגעל.

לקריאה
תמונה
טבעי שתשלוט ברפת שלך

מאמר זה נוגע במספר נקודות, על הדרכים שבהן ניתן לשלב ידע על ההתנהגות הטבעית של הפרות ולהשתמש בה, כדי להכניס את האלמנטים הטבעיים לשיפור רווחת הפרה והרפתן.

לקריאה

נשמח שתתרשמו בעצמכם
בביקור ברפתות שלנו

השאירו פרטים ונחזור אליכם
לתיאום הגעה*

  שדות המסומנים בכוכבית הנם שדות חובה.  *סיורים יתקיימו ברפת יטבתה בתיאום מראש בלבד.

  * המידע שיימסר לנו או ייאסף באתר ישמש למטרות כגון שיפור השירותים, המוצרים והפעלת האתר, כמפורט בתנאי מדיניות הפרטיות


  תודה, קיבלנו את הפנייה

  ניצור עמך קשר בהקדם

  תודה