במשך שנים עשינו ככל יכולתנו כדי לשפר את איכות החיים של הפרות ברפתות. הכנסנו לרפתות את הטכנולוגיה החדישה והמתקדמת ביותר, עקבנו אחר הפרות ודאגנו לספק להן את הטיפול הרפואי המתאים, הצלנו את מתקני הרפת, ציננו אותה, וניסינו לשפר באופן שוטף ומתמשך את רווחת הפרות. ובשנים האחרונות הבנו, שאפשר גם יותר.

שיטת העבודה

ד"ר סיון לאקר, וטרינרית אשר הקימה את חברת "רפתנות מודעת", שמטרתה שיפור וקידום רווחת הפרות והעגלות, מעניקה לרפתות בישראל כבר שנים ייעוץ, ליווי והדרכה, ומצליחה לשפר משמעותית את התנאים ברפת ואת רווחת הפרות והעגלות. לכן, בחרנו לשתף עם ד"ר לאקר פעולה, וליישם את שיטות העבודה שיצרה וצברה בשנות המחקר והתרגול המעשי בשטח בתחומי הרפת השונים, כאן ברפתות שלנו.

שיתוף הפעולה ברפתות יטבתה

שיתוף הפעולה עם סיון נולד מתוך הרצון ליישם אצלנו את הנעשה בחזית המחקר, בכל הנוגע לרווחת הפרות ברפת. סיון, שבמשך שנים חקרה את הנושאים הללו, השתתפה בכנסים רבים ברחבי העולם וצברה ניסיון עשיר בעבודה בפועל ברפתות ומול הרפתנים, התאימה כמו כפפה ליד לאג'נדה שלנו, ולרצון לממש הלכה למעשה את המחקר העדכני.

התהליך המתודי שהביאה איתה, שכולל ביקור ברפתות, העברה של ימי הדרכה מרוכזים לכלל אנשי הצוות ברפת, הגדרת יעדים ברורים שיענו על האספקטים השונים בשיפור רווחת הפרה, ופיקוח צמוד על התהליך, התאים לחזון שהגדרנו, וכך – יצאנו לדרך.

ד"ר לאקר יצרה סדרת הדרכות עבור צוות הרפת המכשירה אותם ונותנת להם כלים מעשיים. בהדרכות לומדים כיצד ניתן לעבוד בצורה נכונה ומותאמת לבעלי החיים ברפת, כך שיתאפשר להם לבטא התנהגות טבעית. בנוסף, נקבעים סטנדרטים של רווחה שהרפת צריכה לעמוד בהם כגון: צוות שעובד בצורה רגועה עם הפרות, הובלה שקטה למכון החליבה, עבודה מותאמת לפרה בעת החליבה, גידול חברתי של העגלות ללא בידוד, מתן כמויות חלב מספקות עבור העגלות, הזנת עגלות בצורה המותאמת להתנהגותן הטבעית – יניקה, התאמת המבנה המרחבי של הרפת לתנועתן והתנהגותן הטבעית של הפרות, יצירת תנאי מחייה ראויים לפרות ולעגלות – מרבץ יבש ונקי, צינון פרות בקיץ, מניעת צפיפות.

ד"ר סיון לאקר וצוות "רפתנות מודעת" מעבירים ימי הדרכה בכל רפת ומבקרים אחת לחודש בכל רפתות יטבתה על מנת לבקר את התהליך ולוודא שהשיטות והדרישות שלה מיושמות.

כבר היום אנחנו רואים את השיפור שנוצר כתוצאה מהעבודה המשותפת עם סיון, ואנחנו מאמינים שבעתיד, כשניישם עוד אספקטים במשנה הסדורה שהביאה איתה, נצליח לייצר תנאים עוד יותר טובים עבור הפרות, ולשפר משמעותית את רווחתן.

ד"ר סיון לאקר פרה ברפת יטבתה