מעבר לתפריט תחתון

אתר זה עושה שימוש בעוגיות בהתאם למדיניות הפרטיות

סגור

דואגים לסביבה שלנו

כחלק מרכזי בתעשיית המזון בישראל, יש לנו אחריות על מה שקורה סביבנו. אותה האחריות נוגעת, בין השאר, בנושאים הסביבתיים ברפת ובצמצום פליטת גזי החממה. לכן, בשנים הקרובות אנחנו מתכוונים להעמיק בנושא, לחקור, לנתח ולמצוא פתרונות שיצמצמו את פליטת גזי החממה לאורך כל שרשרת יצור המזון אצלנו, ויטפלו באופן ירוק בתוצרי הלוואי של הרפת.

איך הכל התחיל

כחלק טבעי מהעבודה שלנו, וכחלק מתהליך יצירת המזון, אנחנו מבצעים פעולות יומיומיות שמובילות לפליטת גזי חממה ולניצול משאבים סביבתיים ששייכים לכולנו. אנחנו מובילים ומקבלים סחורה באמצעות משאיות, מפעילים את המכונות במפעל, ומקבלים חלב מהרפתות. כל הפעולות האלו גורמות באופן ישיר או עקיף לפליטה של גזים, הזרמת שפכים, ניצול מים ועוד.

בעבר, הסתכלנו בעיקר על הנעשה במפעל עצמו, וחשבנו על מה נוכל לעשות עוד, ואיך נוכל להשתפר, כדי לצמצם את ניצול משאבי הסביבה בכלל וגזי החממה בפרט – בתוך תחומי האחריות שלנו. אבל הבנו, שמה שעשינו עד היום לא היה מספיק. כדי לייצר שינוי אמתי אנחנו צריכים להרחיב את נקודת המבט שלנו, ולהתחיל לעשות הרבה מעבר. האג'נדה של שמירה על הסביבה, ועל המרחב בו אנחנו חיים, מחייבת הסתכלות רחבה יותר על הרפת ועל כל תהליך יצירת מוצרי החלב שלנו.

אז מה אנחנו עושים?

את התהליך הנוכחי התחלנו בהתבוננות על כל שרשרת הערך של יצירת החלב, החל מניתוח ובחינת הגרעינים שהפרות אוכלות, דרך גידול הפרות, העבודה במפעל וייצור מוצרי החלב, ועד יציאת המוצרים המוכנים משערי המפעלים באחיהוד ויטבתה אל הסופר. ניסינו לזהות את הנקודות הבעייתיות בדרך, אלו שקיימת בהן פליטת גזי חממה גבוהה והשפעה ניכרת על הסביבה, ולחשוב על פתרונות אמתיים למצב, שיהיו רלוונטיים וישימים לאורך זמן.

הדבר הראשון שעשינו היה לאתגר את עצמנו ולשאול – איך נוכל לייצר את מוצרי החלב שלנו בצורה הטובה והנכונה ביותר, עם מינימום פגיעה בסביבה. לכן, יצאנו למסע בו חקרנו לעומק את כמות גזי החממה שאנחנו פולטים: מתחילת שרשרת יצירת החלב ועד יציאת המוצרים המוכנים משערי המפעל. בעקבות התהליך הבנו, ש-60% מפליטת גזי החממה נוצרת כבר ברפת.

לכן, בימים אלו אנחנו מגבשים אסטרטגיה שמטרתה הפחתה משמעותית בפליטת הגזים. נעשה את זה דרך מעקב אחרי האוכל שהפרה אוכלת, ניתוח סוגי הגרעינים השונים, מציאת אלטרנטיבות ולקיחת אחריות על כל מערך האיכות של מזון הפרה.

בנוסף, אנחנו מבצעים מיפוי כללי של נושאי איכות הסביבה ברפתות שלנו, וחותרים לשיפור מתמיד בהיבטי טיפול השפכים, טיפול בזבל הרפת, צמצום שימוש במים ועוד.

כי בסוף, אנו יצרני אוכל. אוכל שמגיע מהחקלאות, ומהתוצרת המקומית. לכן, שמירה על הסביבה המקומית, על הסביבה שלנו, חשובה לנו ונעשה כל שנוכל כדי להמשיך ולהשתפר, גם כשזה מגיע לנושאים הסביבתיים ולצמצום בפליטת גזי החממה.

 

צילום: ליאור נורדמן