מעבר לתפריט תחתון

אתר זה עושה שימוש בעוגיות בהתאם למדיניות הפרטיות

סגור

החיים ברפת

החיים ברפת

חלב הפרה הוא חומר הגלם החשוב ביותר שלנו, ואנחנו זקוקים לו. לצד זה, חשוב לנו לוודא שאנחנו, כחלק משמעותי מענף החלב, ממשיכים לדאוג לפרות, רואים את הצרכים שלהן לנגד עינינו ומביאים לידי ביטוי את האיזון שבין הצרכים שלנו לאלו שלהן. אנחנו גם מאמינים שלמערכת היחסים ההרמונית הזו, שאנחנו כל כך רוצים להגיע אליה ושמבוססת על האיזון בין הצרכים השונים, יש את הכוח להפיק את החלב הטעים והאיכותי ביותר. לכן אנחנו, בשיתוף פעולה עם הרפתנים, שואפים שהפרות יקבלו תזונה טובה ואיכות חיים, ואת תנאי המחיה שיאפשרו להן שקט ורוגע.

אז מה אנחנו עושים בשביל זה

עד שנת 2016, עבדנו ביחד עם הרפתנים על שורה של שיפורים טכנולוגיים ברפתות, שמנו דגש על רמת הניקיון, ומדדנו את הרפתות בין השאר על פי מספר התאים הסומטיים שנמצאו בחלב ורומזים על דלקות העטין שהפרות שלנו לקו בהן. אבל אז, החלטנו לעלות שלב. הבנו שכדי באמת לשפר את תנאי המחייה של הפרות, צריך להסתכל על הרפת בצורה רחבה יותר. אם אנחנו רוצים לחיות את מה שאנחנו מאמינים בו, השינוי שנצטרך לעשות יהיה מהותי ולגעת באספקטים שונים בחיי הפרה, שפשוט לא נגענו בהם קודם.

והדרך לשם הייתה מורכבת. כדי להגיע ליעדים שלנו, עבדנו בקשר החזק שיש לנו עם הרפתנים, ועברנו איתם ביחד מסע שלם שמטרתו להביא לשיפור ברווחת הפרות.

סימון פרות

השיטה של סימון הפרה בכוויה קרה בגב הייתה נהוגה בארץ מאז הקמת הרפת הראשונה ובמשך עשורים שלמים. אבל, גם אם באופן היסטורי זה מה שהיה נהוג לעשות, היום יש כל כך הרבה תחליפים לשיטת הסימון הזו. הבנו שהצעד הראשון בדרך לשיפור רווחת הפרות היא להפסיק את שיטת הסימון הזו, ולהתחיל ליצור להן את התנאים הטבעיים ביותר.

לכן פיתחנו תכנית ייחודית עבור הרפתנים שיבחרו לנטוש את השיטה הזו ולעבור לשיטות סימון אלטרנטיביות, כמו קולר נראה לעין, או סימון באוזן הפרה. כבר היום, יותר מרבע מהרפתנים שעובדים איתנו לוקחים חלק באותה תכנית.

גידול העגלות

היום, כל רפתן מגדל את הפרות שלו בדרך בה הוא בוחר. הוא מכיר אותן, והן מכירות אותו, וככה זה היה תמיד. וזה בטח נכון כשזה מגיע לגידול עגלות. לכל רפתן יש את תפיסת העולם שלו ואת הדרך בה הוא פעל במשך שנים, ואנחנו מכבדים אותה. יש רפתנים שבוחרים לגדל את העגלות בקבוצות, ויש את אלו שמחליטים לגדל את העגלה וליצור לה תנאי מחיה סטריליים עד לגיל חודשיים, מסיבות של חשש מתחלואה.

אבל, היום אנחנו גם יודעים שהפרות, כחיות חברתיות, צריכות את החברות שלהן כבר מגיל ינקות, ובגלל שהתנאים הסניטריים ברפתות שלנו מאפשרים את זה, וסביבת המחייה בהן נקיה ומתקדמת, אין שום סיבה שזה לא יקרה. לכן אנחנו מעודדים את הרפתנים לגדל את העגלות בקבוצות כבר בשלבי חייהן הראשונים. ככה הפרה תוכל כבר מגיל צעיר לפתח מיומנויות חברתיות עם פרות שדומות לה, מקבוצת הגיל שלה. היום, כמחצית מהרפתנים שעובדים איתנו מעבירים את העגלות לחיות בקבוצות, עד שבועיים ממועד ההמלטה.

לא מכניסים הורמוני גדילה לרפת

חשוב לדעת, בישראל אסור לתת הורמוני גדילה לפרות, על פי חוק. לכן, כלל הרפתנים שעובדים איתנו, כמו שאר הרפתנים בישראל, לא נותנים, ולא יתנו, הורמוני גדילה.

שומרים על סביבת מחייה נעימה ותומכת

ביחד עם הרפתנים אנו מוודאים שתנאי המחיה, ומרחב המחיה של הפרות, יהיו מספקים, שלווים ואיכותיים. כי רק כך, כשהן רגועות, כשהן לא צריכות להילחם על אוכל או על מרחב וכשהן רובצות בשלווה, החלב הופך טעים יותר, בריא יותר, איכותי יותר, והפרה – מאושרת יותר. עוד דרך ארוכה לפנינו, ואנחנו עוד לא שם. אנחנו שומעים את הביקורת שעולה מהשטח לגבי תנאי המחייה של הפרות ואנו פועלים כדי לשפר אותם, באופן משמעותי.

 

צלמים: ליאור נורדמן, יוסי מלול